Aktuality

 • Začínáme modernizovat AG+KDM

  Začínáme modernizovat AG+KDM

  Budovy Arcibiskupského gymnázia a Křesťanského domova mládeže na Nám. Míru v Praze na Vinohradech budou v brzké době procházet modernizací. Co to všechno bude obnášet, kdy modernizace začne a kdy by měla skončit, se dočtete …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská cesta – září 2021

  Františkánská cesta – září 2021

  Během tohoto školního roku vám chceme představit naše řeholní společenství, z čeho čerpáme a co je pro nás charakteristické. U jeho vzniku v roce 1843 v Grazu stála skupinka žen, které žily jako františkánské terciářky …Pokračovat ve čtení »
 • Obnovit své „Ano“ Ježíši

  Obnovit své „Ano“ Ježíši

  Den poté, co složily své první sliby naše sestry Bonaventura a Faustýna, obnovily své sliby na tři roky naše juniorky Antonína a Josefka. Tuto krásnou slavnost jsme prožily 15. srpna 2021 v Praze v našem …Pokračovat ve čtení »
 • První sliby!

  První sliby!

  Naše novicky sestry Bonaventura a Faustýna složily v sobotu 14. srpna své první sliby. „Po dvouletém noviciátu došlo konečně ke chvíli, kdy jsme vyslovily před řeholní rodinou i před našimi vlastními blízkými znění řeholního slibu. …Pokračovat ve čtení »
 • Provinciální kapitula sester

  Provinciální kapitula sester

  Ve dnech 4.-8.8.2021 jsme se sešly, abychom se společně zamyslely nad způsobem našeho řeholního života a přemýšlely, kudy se má náš způsob zasvěceného života ubírat dál. Na konci setkání jsme poděkovali stávajícímu vedení české provincie …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská pouť do Hájku

  Františkánská pouť do Hájku

  Od středy 28. července až do neděle 1. srpna jsme strávily s mladými lidmi a s bratry františkány putováním z Roudnice nad Labem do Hájku. Ve středu večer jsme se společně setkali na faře v …Pokračovat ve čtení »
 • Oslavujeme společně a s radostí

  Oslavujeme společně a s radostí

  V těchto dnech si připomínáme a slavíme svátky několika sester naší komunity. Je to příležitost být více spolu a uvědomit si, jaký dar máme v jednotlivých sestrách. Sestra Elia je v současnosti naší nejstarší sestrou, …Pokračovat ve čtení »
 • Sestra Anežka pro Radio Proglas

  Sestra Anežka pro Radio Proglas

  Na Generální kapitule naší kongregace, která proběhla 4.-17.7.2021 v Římě, byla do generální správy zvolena naše spolusestra Anežka Novoměstská. Bude zastávat službu generální rádkyně a sekretářky. O tom, co ji čeká a jak bude vypadat …Pokračovat ve čtení »
 • Generální kapitula v Římě

  Generální kapitula v Římě

  Celé naše řeholní společenství se jednou za pět let společně setká v Římě na generální kapitule. Zde sestry, které zastupují země v nichž působíme, se sdílí o duchovních i praktických otázkách a na závěr setkání …Pokračovat ve čtení »
 • Z Hoješína do Říše divů

  Z Hoješína do Říše divů

  V týdnu od 4. do 10. července 2021 se konal na Hoješíně dětský tábor. Dům sestry Elišky se rázem proměnil v Říši divů – tábor byl totiž tentokrát tematicky provázený pohádkou Alenka v říši divů. …Pokračovat ve čtení »
 • Kurz o rozlišování životní cesty

  Kurz o rozlišování životní cesty

  Očekávám, že „probudíte svět“, protože charakteristickým rysem zasvěceného života je proroctví. „Evangelní radikalita nepatří pouze řeholníkům: vyžaduje se ode všech. Ale řeholní osoby následují Pána zvláštním, prorockým způsobem“. Toto je priorita, která se dnes žádá. …Pokračovat ve čtení »
 • Sesterství

  Sesterství

  Jsou to maličkosti, které dávají našim vztahům sílu. Ať už je to úsměv, chvilka času nebo malá služba, to vše jsou jednotlivé kousky našich osobních příběhů. Opravdové sesterství je jako nit, která se vine naším …Pokračovat ve čtení »
 • Setkání sester KVPŽŘ na Hoješíně

  Setkání sester KVPŽŘ na Hoješíně

  Po žehnání Domu sestry Elišky jsme přivítaly na výjezdním zasedání sestry představené jednotlivých řeholních společností, které se sdružují v Konferenci vyšších představených ženských řeholí. Toto prodloužené setkání mají jedenkrát za rok a je příležitostí se …Pokračovat ve čtení »
 • Žehnání Domu sestry Elišky na Hoješíně

  Žehnání Domu sestry Elišky na Hoješíně

  V neděli 31.5.2021 nastala slavnostní chvíle celé rekonstrukce, kdy byl nově opravený zámek a klášter sester požehnán královéhradeckým panem biskupem Janem Vokálem, který při této příležitosti také odsloužil slavnostní mši svatou za přítomnosti těch, kteří …Pokračovat ve čtení »
 • Iniciativa smíření v Praze na Bílé hoře

  Iniciativa smíření v Praze na Bílé hoře

  V sobotu 8. 5. 2021 proběhl na návrší Bílé hory akt smíření u příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Setkalo se tam více než 60 katolických kněží a 60 protestantských kazatelů, aby si vzájemně …Pokračovat ve čtení »
 • Když se sejde celé naše společenství

  Když se sejde celé naše společenství

  Čas od času se při různých příležitostech sejde celé společenství sester, tedy všechny sestry ze všech komunit, které máme na různých místech naší republiky. Tyto chvíle, kdy se společně setkáváme, sdílíme, modlíme se a rozlišujeme, …Pokračovat ve čtení »
 • Ohlédnutí za jarními měsíci

  Ohlédnutí za jarními měsíci

  První jarní paprsky nás vytáhly ven na společnou vycházku. Cestou do Liboce jsme se zastavily u zámku ve Veleslavíně, kde některé naše sestry pracovaly během komunismu v civilu v laboratoři. Na památku jsme se zde …Pokračovat ve čtení »
 • Sesterské setkání s Eliškou

  Sesterské setkání s Eliškou

  V sobotu 1. května se sešlo několik liturgických oslav – památka sv. Josefa Dělníka, začátek mariánského měsíce a první sobota v měsíci květnu. Navíc v naší kongregaci jsme si připomenuly 28. výročí úmrtí naší sestry Elišky Pretschnerové, která …Pokračovat ve čtení »
 • Výstava o sestře Elišce v Patti

  Výstava o sestře Elišce v Patti

  V naší misijní komunitě na Sicílii v Patti uspořádala sestra Rita výstavu o životě sestry Elišky Pretschnerové. Lidé si jí můžou prohlédnout ve výlohách i si přečíst o jejím životě. V místních farnostech je tak …Pokračovat ve čtení »
 • Vzpomínková slavnost ke cti sestry Elišky

  Vzpomínková slavnost ke cti sestry Elišky

  I letos vás zveme na vzpomínkovou slavnost u příležitosti 28. výročí úmrtí služebnice Boží SM Elišky Pretschnerové OSF, které proběhne 1. května tohoto roku v klášteře sester ve Slatiňanech. Program bude v 10 hodin zahájen …Pokračovat ve čtení »