Aktuality

 • Pozvánka na duchovní obnovu pro dívky

  Pozvánka na duchovní obnovu pro dívky

  Zveme všechny -náctileté slečny od 13 do 17 let na duchovní obnovu s názvem „Pro koho bije mé srdce“. Těšíme se s vámi na setkání o víkendu 21. – 23. října 2022 na Hoješíně. Více …Pokračovat ve čtení »
 • Fotogalerie z duchovní obnovy pro děvčata

  Fotogalerie z duchovní obnovy pro děvčata

  O prvním zářijovém víkendu 2. – 4. září se v Domě sestry Elišky na Hoješíně sešlo sedmdesát děvčat od sedmi do třinácti let, aby více poznali svoji víru a poznali Boží lásku. Duchovní obnovu vedl …Pokračovat ve čtení »
 • Jaká byla Františkánská zkušenost?

  Jaká byla Františkánská zkušenost?

  Krásná! Setkali jsme se se třinácti mladými lidmi, kteří spolu s námi zakusili život ve františkánské spiritualitě. Děkujeme všem účastníkům za požehnaný poslední srpnový týden v krásném společenství, plný společné modlitby, práce a zážitků. 🙂 …Pokračovat ve čtení »
 • Nejmladší sestry obnovily své sliby

  Nejmladší sestry obnovily své sliby

  V neděli 14. srpna odpoledne obnovily své první řeholní sliby sestry juniorky Bonaventura Týnovská a Faustýna Šímová. Slavnost se konala za účasti sester a nejužší rodiny. Mši svatou celebroval bratr Jakub Sadílek OFM, provinciál bratří …Pokračovat ve čtení »
 • Ohlédnutí za táborem na Hoješíně

  Ohlédnutí za táborem na Hoješíně

  Letošní prázdninový tábor jsme prožili se svatým Pavlem, kterého jsme následovali na jeho misijních cestách. Děkujeme úžasnému týmu vedoucích, který po celý týden vytvářel pro děti bohatý zábavný i poučný program! A dokonce jsme zvládli …Pokračovat ve čtení »
 • Video pozvánka na Františkánskou zkušenost

  Video pozvánka na Františkánskou zkušenost

  Srdečně zveme lidi od 20 do 40 let na letní pětidenní akci „Františkánská zkušenost“, při které budete mít možnost osobněji zažít františkánské společenství, pobýt v přírodě a v milém prostředí, zapracovat si, společně se modlit …Pokračovat ve čtení »
 • Přejeme požehnané prázdniny!

  Přejeme požehnané prázdniny!

  Požehnaný a radostný čas léta, prázdnin a dovolených přejí Školské sestry svatého Františka „Kde jinde je bezpečný a jistý úkryt i odpočinek pro slabé než ve Spasitelových ranách? Tím bezpečněji tam mohu přebývat, čím víc …Pokračovat ve čtení »
 • Boží Tělo na KDM

  Boží Tělo na KDM

  Ve čtvrtek 16. června večer jsme na KDM prožili nádhernou slavnost Těla a Krve Páně. Nejdříve jsme slavili mši svatou v naší kapli. Mši sloužil o. Jakub OFM a kromě nás sester se jí účastnila i …Pokračovat ve čtení »
 • Děkovná mše svatá

  Děkovná mše svatá

  V sobotu 28. května od 10 hodin jsme v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové poděkovali za dokončení diecézní části procesu blahořečení sestry Elišky Pretschnerové. Mši svatou celebroval otec biskup Josef Kajnek, přítomno bylo i …Pokračovat ve čtení »
 • Ukončení beatifikačního procesu SM Elišky v diecézi

  Ukončení beatifikačního procesu SM Elišky v diecézi

  V pondělí 16. května odpoledne se konalo závěrečné zasedání diecézní fáze beatifikačního procesu Služebnice Boží SM Elišky Pretschnerové OSF. Zasedání se uskutečnilo v kapli biskupské rezidence v Hradci Králové. Obřad vedl otec biskup Mons. Jan …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská zkušenost

  Františkánská zkušenost

  Srdečně zveme mladé lidi od 20 do 40 let na letní týdenní akci „Františkánská zkušenost“, při které budete mít možnost osobněji zažít františkánské společenství, pobýt v přírodě a v milém prostředí, zapracovat si, společně se …Pokračovat ve čtení »
 • Velikonoční přání od sester

  Velikonoční přání od sester

  Milí přátelé, ze srdce vám přejeme požehnané Velikonoce a radost z Kristova konečného vítězství nad smrtí! Přidáváme vám velikonoční pozdravy ze všech našich komunit. Vaše Školské sestry svatého Františka „Za svou záchranu vděčíme našemu Bohu, …Pokračovat ve čtení »
 • Duchovní obnova se sestrou Eliškou

  Duchovní obnova se sestrou Eliškou

  Na Květnou neděli 10. dubna 2022 se konala na Hoješíně duchovní obnova o sestře Elišce Pretschnerové, kterou vedla sestra Zdislava Nosková OSF. Podívejte se na fotografie, které zachycují přátelskou atmosféru celé události. Pokračovat ve čtení …Pokračovat ve čtení »
 • Nástupkyně sestry Elišky v Brně

  Nástupkyně sestry Elišky v Brně

  Přečtěte si článek o našich sestrách žijících v Brně, který odkazuje k uzavření diecézního beatifikačního procesu naší sestry Elišky. Najdete v něm také úryvek z deníku sestry Elišky Pretschnerové. Zdroj: Biskupství brněnské, https://www.biskupstvi.cz/2022-03-14-nastupkyne-pretschnerove V diecézi …Pokračovat ve čtení »
 • Pomozte nám se zajišťováním stravování pro uprchlé z Ukrajiny

  Pomozte nám se zajišťováním stravování pro uprchlé z Ukrajiny

  11. března 2022 Milí přátelé, děkujeme všem, kdo jste nás finančně podpořili, abychom mohli pomáhat těm, kdo nás teď potřebují. Aktuálně se snažíme naší pomoc přesměrovat tak, že hledáme způsoby, jak připravená jídla distribuovat přímo …Pokračovat ve čtení »
 • Modlitba 24/7 za Ukrajinu

  Modlitba 24/7 za Ukrajinu

  Milí přátelé,  zvu vás ke společné modlitbě za Ukrajinu, prosím šiřte tento plakátek všem, kdo se touží zapojit do modlitby za naše zkoušené bratry, chtěli bychom tuto modlitbu vést ekumenicky, proto jsme vybrali místo ve …Pokračovat ve čtení »
 • Modleme se za Ukrajinu

  Modleme se za Ukrajinu

  Společně s našimi biskupy vyzýváme všechny lidi dobré vůle k připojení se k modlitbám za nalezení mírového řešení současné situace na Ukrajině. Výzva českých biskupů Sestry a bratři, věříme v sílu společné modlitby, proto vás …Pokračovat ve čtení »
 • Diecézní část procesu blahořečení sestry Elišky se blíží do finále!

  Diecézní část procesu blahořečení sestry Elišky se blíží do finále!

  V sobotu 28. května se bude konat v katedrále Ducha Svatého v Hradci Králové slavnostní mše svatá k příležitosti ukončení diecézní části beatifikačního procesu SM Elišky Pretschnerové. Všechny vás zveme ke společnému slavení této radostné …Pokračovat ve čtení »
 • Se sestrami na víkend

  Se sestrami na víkend

  Zveme mladé ženy k prožití společného víkendu v našem společenství. Přijeďte k nám – rádi se s vámi poznáme! 🙂 Pokračovat ve čtení “Se sestrami na víkend”…Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská duchovní obnova pro mladé

  Františkánská duchovní obnova pro mladé

  Zveme mladé lidi na františkánskou duchovní obnovu, kterou pořádáme spolu s bratry františkány. Proběhne o víkendu 11.-13.3.2022 na Velehradě. Těšíme se, že tentokrát se potkáme naživo! Přihlašovat se můžete na mailu frantiskanskaobnova@seznam.cz. Akce je určena …Pokračovat ve čtení »
 • Sestra Dominika u Kulatého stolu

  Sestra Dominika u Kulatého stolu

  Naše sestra Dominika Konečná byla hostem pořadu Kulatý stůl, který se vysílal na Televizi Noe 21. 1. 2022. Dalšími hosty pořadu byli také předseda Rady Církve bratrské David Novák a pastor Křesťanského společenství v Plzni Karel …Pokračovat ve čtení »
 • Panna Maria Neposkvrněná

  Panna Maria Neposkvrněná

  Dnes slavíme spolu s celou církví slavnost Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu. Tento sváteční den je pro naši kongregaci zvláště důležitý. Chystáme se na něj novénou k Neposkvrněné Panně Marii. Některé komunity se …Pokračovat ve čtení »
 • Video pozvánka na obnovu!

  Video pozvánka na obnovu!

  Zveme vás zažít františkánské společenství, prožít hlouběji adventní čas a připravit se na vánoční svátky! Přihlásit se můžete do čtvrtka 9. 12. 2021. Pokračovat ve čtení “Video pozvánka na obnovu!”…Pokračovat ve čtení »
 • Duchovní obnova ONLINE

  Duchovní obnova ONLINE

  Milí přátelé františkánských duchovních obnov,dlouho jsme rozlišovali, jakým způsobem letos duchovní obnovu pojmout. Těšili jsme se, že bude snad i možné setkat se po dlouhé pauze naživo. Ale kvůli vyhlášení nouzového stavu a novým podmínkám …Pokračovat ve čtení »
 • Když se sejde juniorát

  Když se sejde juniorát

  Na konci října jsme se v Liberci setkaly na společnou juniorátní formaci. Protože od léta se z dvojice juniorek stala čtveřice, užívaly jsme si dynamiku větší skupiny v celé její pestrosti. Začaly jsme slavením – …Pokračovat ve čtení »
 • Chceme se s vámi podělit o dobrou zprávu!

  Chceme se s vámi podělit o dobrou zprávu!

  V listopadu si připomínáme společně s celou církví všechny svaté a všechny, kteří nás předešli. V našem společenství ještě zvlášť vzpomínáme na všechny zemřelé františkánského řádu. Během naší provinciální pouti jsme letos zvlášť vzpomínaly na …Pokračovat ve čtení »
 • Výročí sestry Elišky

  Výročí sestry Elišky

  Sestra Marie Eliška Pretschnerová, křestním jménem Anna, se narodila jako dcera lesníka dne 26. září 1911 v Nových Zámcích v Čechách, dřívější okres Městec Králové. Vyrůstala se čtyřmi sourozenci v láskyplném prostředí uprostřed lesů. Po celý …Pokračovat ve čtení »
 • Novinky z misií

  Novinky z misií

  Pohled do naší mezinárodní fraternity na Sicílii v Patti, kde žije již třetím rokem naše sestra Rita. Prohlédněte si několik fotografií z života komunity, jejich službě v blízké nemocnici a ve farnosti. Pokračovat ve čtení …Pokračovat ve čtení »
 • To nejdůležitější!

  To nejdůležitější!

  Františkánská cesta – říjen 2021 Nejdůležitější v našem životě je Ježíš. Na začátku jsme každá z nás různým způsobem prožila osobní setkání s Ježíšem. Tato zkušenost v nás probudila touhu žít podobně jako On. Je …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánské misie 2021

  Františkánské misie 2021

  Od 22. do 26. září jsme se společně s bratry františkány a s desítkami přátel účastnili misijní akce v Děčíně a v dalších městech severních Čech. Františkánské misie byly zahájeny mší svatou s litoměřickým biskupem …Pokračovat ve čtení »
 • Začínáme modernizovat AG+KDM

  Začínáme modernizovat AG+KDM

  Budovy Arcibiskupského gymnázia a Křesťanského domova mládeže na Nám. Míru v Praze na Vinohradech budou v brzké době procházet modernizací. Co to všechno bude obnášet, kdy modernizace začne a kdy by měla skončit, se dočtete …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská cesta – září 2021

  Františkánská cesta – září 2021

  Během tohoto školního roku vám chceme představit naše řeholní společenství, z čeho čerpáme a co je pro nás charakteristické. U jeho vzniku v roce 1843 v Grazu stála skupinka žen, které žily jako františkánské terciářky …Pokračovat ve čtení »
 • Obnovit své „Ano“ Ježíši

  Obnovit své „Ano“ Ježíši

  Den poté, co složily své první sliby naše sestry Bonaventura a Faustýna, obnovily své sliby na tři roky naše juniorky Antonína a Josefka. Tuto krásnou slavnost jsme prožily 15. srpna 2021 v Praze v našem …Pokračovat ve čtení »
 • První sliby!

  První sliby!

  Naše novicky sestry Bonaventura a Faustýna složily v sobotu 14. srpna své první sliby. „Po dvouletém noviciátu došlo konečně ke chvíli, kdy jsme vyslovily před řeholní rodinou i před našimi vlastními blízkými znění řeholního slibu. …Pokračovat ve čtení »
 • Provinciální kapitula sester

  Provinciální kapitula sester

  Ve dnech 4.-8.8.2021 jsme se sešly, abychom se společně zamyslely nad způsobem našeho řeholního života a přemýšlely, kudy se má náš způsob zasvěceného života ubírat dál. Na konci setkání jsme poděkovali stávajícímu vedení české provincie …Pokračovat ve čtení »
 • Františkánská pouť do Hájku

  Františkánská pouť do Hájku

  Od středy 28. července až do neděle 1. srpna jsme strávily s mladými lidmi a s bratry františkány putováním z Roudnice nad Labem do Hájku. Ve středu večer jsme se společně setkali na faře v …Pokračovat ve čtení »
 • Oslavujeme společně a s radostí

  Oslavujeme společně a s radostí

  V těchto dnech si připomínáme a slavíme svátky několika sester naší komunity. Je to příležitost být více spolu a uvědomit si, jaký dar máme v jednotlivých sestrách. Sestra Elia je v současnosti naší nejstarší sestrou, …Pokračovat ve čtení »
 • Sestra Anežka pro Radio Proglas

  Sestra Anežka pro Radio Proglas

  Na Generální kapitule naší kongregace, která proběhla 4.-17.7.2021 v Římě, byla do generální správy zvolena naše spolusestra Anežka Novoměstská. Bude zastávat službu generální rádkyně a sekretářky. O tom, co ji čeká a jak bude vypadat …Pokračovat ve čtení »
 • Generální kapitula v Římě

  Generální kapitula v Římě

  Celé naše řeholní společenství se jednou za pět let společně setká v Římě na generální kapitule. Zde sestry, které zastupují země v nichž působíme, se sdílí o duchovních i praktických otázkách a na závěr setkání …Pokračovat ve čtení »
 • Z Hoješína do Říše divů

  Z Hoješína do Říše divů

  V týdnu od 4. do 10. července 2021 se konal na Hoješíně dětský tábor. Dům sestry Elišky se rázem proměnil v Říši divů – tábor byl totiž tentokrát tematicky provázený pohádkou Alenka v říši divů. …Pokračovat ve čtení »
 • Kurz o rozlišování životní cesty

  Kurz o rozlišování životní cesty

  Očekávám, že „probudíte svět“, protože charakteristickým rysem zasvěceného života je proroctví. „Evangelní radikalita nepatří pouze řeholníkům: vyžaduje se ode všech. Ale řeholní osoby následují Pána zvláštním, prorockým způsobem“. Toto je priorita, která se dnes žádá. …Pokračovat ve čtení »
 • Sesterství

  Sesterství

  Jsou to maličkosti, které dávají našim vztahům sílu. Ať už je to úsměv, chvilka času nebo malá služba, to vše jsou jednotlivé kousky našich osobních příběhů. Opravdové sesterství je jako nit, která se vine naším …Pokračovat ve čtení »
 • Setkání sester KVPŽŘ na Hoješíně

  Setkání sester KVPŽŘ na Hoješíně

  Po žehnání Domu sestry Elišky jsme přivítaly na výjezdním zasedání sestry představené jednotlivých řeholních společností, které se sdružují v Konferenci vyšších představených ženských řeholí. Toto prodloužené setkání mají jedenkrát za rok a je příležitostí se …Pokračovat ve čtení »
 • Žehnání Domu sestry Elišky na Hoješíně

  Žehnání Domu sestry Elišky na Hoješíně

  V neděli 31.5.2021 nastala slavnostní chvíle celé rekonstrukce, kdy byl nově opravený zámek a klášter sester požehnán královéhradeckým panem biskupem Janem Vokálem, který při této příležitosti také odsloužil slavnostní mši svatou za přítomnosti těch, kteří …Pokračovat ve čtení »
 • Iniciativa smíření v Praze na Bílé hoře

  Iniciativa smíření v Praze na Bílé hoře

  V sobotu 8. 5. 2021 proběhl na návrší Bílé hory akt smíření u příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Setkalo se tam více než 60 katolických kněží a 60 protestantských kazatelů, aby si vzájemně …Pokračovat ve čtení »
 • Když se sejde celé naše společenství

  Když se sejde celé naše společenství

  Čas od času se při různých příležitostech sejde celé společenství sester, tedy všechny sestry ze všech komunit, které máme na různých místech naší republiky. Tyto chvíle, kdy se společně setkáváme, sdílíme, modlíme se a rozlišujeme, …Pokračovat ve čtení »
 • Ohlédnutí za jarními měsíci

  Ohlédnutí za jarními měsíci

  První jarní paprsky nás vytáhly ven na společnou vycházku. Cestou do Liboce jsme se zastavily u zámku ve Veleslavíně, kde některé naše sestry pracovaly během komunismu v civilu v laboratoři. Na památku jsme se zde …Pokračovat ve čtení »
 • Sesterské setkání s Eliškou

  Sesterské setkání s Eliškou

  V sobotu 1. května se sešlo několik liturgických oslav – památka sv. Josefa Dělníka, začátek mariánského měsíce a první sobota v měsíci květnu. Navíc v naší kongregaci jsme si připomenuly 28. výročí úmrtí naší sestry Elišky Pretschnerové, která …Pokračovat ve čtení »
 • Výstava o sestře Elišce v Patti

  Výstava o sestře Elišce v Patti

  V naší misijní komunitě na Sicílii v Patti uspořádala sestra Rita výstavu o životě sestry Elišky Pretschnerové. Lidé si jí můžou prohlédnout ve výlohách i si přečíst o jejím životě. V místních farnostech je tak …Pokračovat ve čtení »
 • Vzpomínková slavnost ke cti sestry Elišky

  Vzpomínková slavnost ke cti sestry Elišky

  I letos vás zveme na vzpomínkovou slavnost u příležitosti 28. výročí úmrtí služebnice Boží SM Elišky Pretschnerové OSF, které proběhne 1. května tohoto roku v klášteře sester ve Slatiňanech. Program bude v 10 hodin zahájen …Pokračovat ve čtení »
 • Velikonoční svátky v našem klášteře

  Velikonoční svátky v našem klášteře

  Slavení velikonočních svátků předchází čtyřicetidenní období postu. Některé ze sester během této doby prožily exercicie – týdenní čas v tichu a modlitbě. Letos nás během těchto dní doprovázel otec Karel Satoria. Triduum, tedy Zelený čtvrtek, …Pokračovat ve čtení »
 • Z deníku novicek

  Z deníku novicek

  Prožíváme druhý rok noviciátu, který je zaměřen už více apoštolsky. Současná pandemická situace nám pozměnila promyšlené plány praxí. Snad nás tím Pán učí větší flexibilitě a větší svobodě od našich představ. Jisté je, že si …Pokračovat ve čtení »
 • Zakázaný Bůh: Velehrad 1985

  Zakázaný Bůh: Velehrad 1985

  Sestra Zdislava Nosková podala svědectví o své účasti na pouti na Velehrad roku 1985 v dokumentárním filmu České televize „Zakázaný Bůh: Velehrad 1985 – Bod zlomu. Nám říkali: Nejezděte na tu pouť, budou tam estébáci …Pokračovat ve čtení »
 • Postní modlitba žalmů

  Postní modlitba žalmů

  Naše sestry se zapojily do on-line pastorace! Otec Petr Soukal nabízí na svém YouTube kanálu „Don Pietro“ nabízí řadu pastoračních programů. Každý večer v 19 hodin vysílá Postní modlitbu žalmů, v níž se s účastníky …Pokračovat ve čtení »
 • Eliška

  Eliška

  Srdečně vás zveme do Domu sestry Elišky na Hoješíně na chystanou duchovní obnovu, a také na divadelní inscenaci Eliška. Kvůli současné pandemické situaci je termín akce posunuty na 13. června 2021. O to více se …Pokračovat ve čtení »